W związku z nadchodzącymi wyborami samorządowymi w roku 2014 wysłaliśmy do kandydatów krótkie pytanie na temat tego, czy, a jeśli tak to jak, zamierzają w przypadku objęcia funkcji radnego, czy prezydenta wpłynąć na zmianę tego jak traktowanie są niepełnosprawni w środkach komunikacji publicznej.

Otóż bowiem, w zależności od miasta, niepełnosprawni nie są traktowani jednakowo. Jedni mają prawo do ulgowego przejazdu, inni nie.

Sytuacja taka jest, delikatnie mówiąc, niesprawiedliwa, a kryteria podziału są co najmniej dyskusyjne Przeczytaj jak wygląda to w kilku wybranych miasta.

Oto treść listy rozesłanego do kandydatów.
Szanowna Pani, Szanowny Panie

mam pytanie dotyczące ulg dla osób niepełnosprawnych w komunikacji miejskiej w Łodzi. Obecne przepisy pozwalają korzystać z ulgowych przejazdów tylko niektórym niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym, trzeba dodatkowo pobierać zasiłek itp.

Co sądzi Pan(i) na temat tego, aby ulgą objęta była większa grupa tych osób, na przykład - tak jak bywa w innych miastach - bez żadnych dodatkowych kryteriów, ew. np osoby posiadające niepełnosprawność z tytułu bezpośrednio chorób narządów ruchu czy też neurologicznych skutkujących problemami w tym zakresie - analogicznie jak np. w przypadku karty parkingowej.


Jeśli przychyla się Pan(i) do tego pomysłu, to czy w przypadku wybrania Pan(i) na urząd na który Pan(i) kandyduje podejmie Pan(i) działania w kierunku wprowadzenia tych zmian? Jeśli tak to jakie?
Odpowiedzi będą publikowane na tej stronie.

Jeśli znasz adres do swojego kandydata wyślij go nam, albo poproś kandydata o przesłanie odpowiedzi bezpośrednio do nas.

Rafał Konrad Grabarczyk

Witam, dziękuję za zainteresowanie moją skromną osobą. Z chęcią odpowiem na pytanie stawiane mojej osobie. W wyniku tego, że zajmuję się zawodowo komunikacją miejską nie są mi obce przepisy taryfowe. Jednakże nie jestem z wykształcenia medykiem ani fizjoterapeutą na obecną chwilę nie potrafię odnieść się do konkretnej grupy pasażerów z niepełnosprawnością o której orzeka lekarz specjalista. Jednakże temat osób niepełnosprawnych uważam za bardzo istotną sprawę. Uważam, że więcej pojazdów komunikacji miejskiej powinno być wyposażonych w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością ruchową - niskopodłogowe pojazdy ze specjalnymi platformami, które ułatwiają wejście do pojazdu. Dla niewidomych pasażerów zwiększoną liczbę pojazdów wyposażonych w urządzenia głośnomówiące, które ułatwiają rozpoznanie linii, która podjeżdża do przystanku. Budowa przystanków z odpowiednimi separatorami ułatwiającymi rozpoznanie granicy torowiska. Na rynku nowoczesnych technologii z pewnością jest jeszcze więcej odpowiedniej infrastruktury ułatwiającej życie osobom niepełnosprawnym, które można zastosować w komunikacji miejskiej. Z chęcią będę wspierał odpowiednie projekty uchwał dotyczących osób niepełnosprawnych.
Gdyby pojawiły się dodatkowe pytania dotyczące mojej kandydatury, to z chęcią odpowiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz